بوم گردی یا روستا گردی

بوم گردی یا روستا گردی

 

از آنجا که صنعت گردشگری امروزه در ایران و جهان رو به رشد و پیشرفت است اکثر کشورها سعی بر گسترش آن دارند زیرا می تواند به لحاظ اقتصادی و فرهنگی تاثیر بسزایی در رشد و توسعه آن ها داشته باشد .

یکی از شاخه های کوچک اما پر اهمیت صنعت گردشگری که اخیرا مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است گردشگری روستایی یا بوم گردی است .

اصلی ترین هدف این نوع گردشگری تشویق روستاییان برای بازگشت به روستاها ، اشتغال زایی روستاییان ، اشاعه فرهنگ و آداب و رسوم محلی ، آشتی با طبیعت و سنت‌های دیرین است . در ایران از حدود یک دهه پیش روستاها به خاطر داشتن جاذبه های گردشگری بکر و ناب خود بیشتر از گذشته مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی واقع شده‌اند و همین امر سبب شد تا روستاییان خانه و کاشانه های خود را به مکانی برای استراحت و پذیرایی از توریست اختصاص دهند .

 طبیعت مهمترین ویژگی روستاست

اما تجربه یک زندگی محلی و ساده ، همنشینی با روستاییان که معمولاً افراد مهمان نواز و با صفا هستند ، شرکت در مراسم و آیین های خاص آن ها ، طعم خوش غذا های سالم و محلی ، آب و هوای پاک ، خرید محصولات کشاورزی درجه یک و ارزان ، کمک در زمینهای زراعی و خرید صنایع دستی همگی یک کنار طبیعت روستا دلیل رونق و محبوبیت بوم گردی شده است .

معمولاً گشت و گذار در کوچه باغ های روستایی حال و هوای خاصی برای شهرنشینان دارد.

 بوم گردی می تواند موجب حفظ میراث طبیعی و فرهنگی یک منطقه شود زیرا افراد محلی که معمولاً سن و سالی از آنها گذشته می‌توانند به عنوان راهنمای تور با گردشگران همراه شوند و علاوه بر کسب درآمد گردشگران را با منابع طبیعی ، آثار باستانی و آیین ها و رسوم آن منطقه آشنا کنند . در این میان آموزش و تاکید به  احترام به طبیعت مانع از آسیب رساندن به آن و حفظ ارزشهای خدادادی خود کمک بزرگی به حفظ این منابع است .

دوری از هیاهو و آلودگی های شهری ، جوشیدن چشمه ها ، گوش دادن به صدای آب های زلال و روان ، تماشا ی آسمان پر ستاره در شبهای روستا ، تغذیه سالم ، آشنایی و تجربه یک زندگی ساده و بدون تجملات در بوم گردی باعث تقویت یه و سلامت جسم و روان گردشگران می‌شود و جوانان و نوجوانان ما را با زندگی اقوام و انسان‌های نسلهای پیشین ما آشنا می کند .

 خانه های نقلی و باصفا که معمولاً با طراحی و معماری خاص و باشکوه هر منطقه ، اقامتگاهی برای گردشگران است با خود صفا و صمیمیت و وصف ناپذیری دارد که مهمانان را شیفته خود می کند . این اقامتگاه ها جدا از اینکه ممکن است در دل جنگل سر سبز و یا وسط یک کویر خشک ، در بالای کوه یا در کنار دریا بنا شده باشند ویژگی های خاصی دارند که آنها را منحصر به فرد و رویای جلوه می‌دهد .

 گاهی دیوارهای کاهگلی و بوی بخاری های هیزمی ، گاهی خانه هایی با حیاط اندرونی و بیرونی ، گاهی وجود سردابها و دالان های قاجاری و گاهی اقامتگاهی در دل کوچه پس کوچه های روستایی گردشگران را به اقامت دراین خانه ها وادار می کند .

 می‌توان گفت بوم گردی و گردشگری روستایی و آداب خاص خود را دارد و مسئله مهمی که در گردشگری روستایی اهمیت ویژه‌ای دارد احترام به شیوه زندگی روستاییان است . در هنگام اقامت در روستاها توجه به نکات زیر ضروری است :

1 - بدون اجازه وارد حریم شخصی خانه ها و باغ های روستاییان نشوید.

2 - به کودکان روستایی کمک مالی نکنید زیرا این کار موجب تشویق آنها به تکدی گری خواهد شد.

3 - حتما از محصولات کشاورزی و صنایع دستی جهت رونق اقتصادی روستاییان خرید کنید.

4 - بدون اجازه از روستاییان عکس نگیرید.

5 - در مراسم و آیین های روستاییان با اجازه خودشان شرکت کنید.

 در آخر به شما پیشنهاد می کنیم چنانچه اهل طبیعت و پیک نیک رفتن هستید بوم گردی ها موقعیت های بسیار عالی برای شما هستند و می توانند خاطرات و لحظات به یاد ماندنی را برای تان به ارمغان آورند

.

سفر به سلامت - چارتر 724

7 روز هفته 24 ساعته آسوده خاطر گردش کنید 
چارتر 724 پشتیبان پروازهای شماست

خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.